ثبت نام

تامین ۱۲ درصدروغن مورد نیاز کشور از داخل

منتظر بمانید ...

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی از برنامه ریزی تولید ۱۲ درصد روغن خوراکی در داخل کشور خبر داد و پیش بینی کرد: سطح زیر کشت دانه های روغنی در سال زراعی جاری (۹۶ – ۹۵) به ۳۰۰ هزار هکتار و میزان تولید مورد انتظار به ۴۵۰ هزار تن برسد.

 


علیرضا مهاجر افزود: در سال زراعی جاری برای ۲۰۰ هزار هکتار کشت کلزا و ۱۰۰ هزار هکتار سایر دانه های روغنی مانند سویا، آفتابگردان ، کنجد و گلرنگ برنامه ریزی کرده ایم.
وی میزان تولید مورد انتظار دانه های روغنی از سطح ۳۰۰ هزار هکتار را ۴۵۰ هزار تن عنوان کرد.
مهاجر، نیاز روغن کشور را یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برآورد و ابراز امیدواری کرد در سال زراعی جاری ۱۲ درصد روغن کشور با برنامه ریزی های صورت گرفته در داخل تامین شود.
مجری طرح دانه های روغنی همچنین پیش بینی کرد؛ از کشت ۲۰۰ هزار هکتار کلزا ۳۰۰ هزار تن دانه کلزا برداشت و ۱۰۰ هزار تن روغن خام استحصال شود.
مهاجر با بیان این که اختصاص بسته های حمایتی و پرداخت به موقع پول کلزا کاران موجب شده است امسال کشاورزان از کشت این محصول استقبال کنند، گفت: یارانه بذر، بیمه، تامین ادوات کشاورزی، آموزش رایگان، تدارک کود، بذر و سم و خرید آسان و پرداخت به موقع پول کشاورزان جزو بسته های حمایتی کشت کلزا هستند.
مجری طرح دانه های روغنی در مورد قیمت تضمینی کلزا درسال زراعی ۹۶-۱۳۹۵ اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی افزایش ۹ درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا را در سال زراعی جاری پیشنهاد داده است.
وی ادامه داد: کشت کلزا در کشور آغاز شده و ما برای امسال ۱۵۰۰ تن بذر کلزای با کیفیت تدارک دیده ایم که ۸۰ درصد آن داخلی است.
مهاجر افزود: قیمت بذور داخلی را نسبت به پارسال ۲۰ درصد کاهش داده ایم.
مشاور وزیر جهادکشاورزی گفت: امسال یک هزار دستگاه کارنده بذر کلزا را به سازندگان داخلی سفارش داده ایم و برای نخستین بار این دستگاه ها در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
مهاجر با بیان این که به این کارنده های بذر کلزا ۵۰ درصد یارانه تعلق می گیرد، گفت: برای هر دستگاه کارنده حدود ۷۵ میلیون ریال(۷٫۵ میلیون تومان) یارانه به کشاورزان پرداخت می شود.
وی افزود: استفاده از دستگاه های کارنده بذر کلزا علاوه بر صرفه جویی ۱۵۰ میلیارد ریالی( ۱۵ میلیارد تومان) در مصرف بذر به افزایش عملکرد تولید کمک خواهد کرد.
مشاور وزیر جهادکشاورزی کمک به پایداری تولید گندم، استحصال روغن با کیفیت، افزایش ضریب امنیت غذایی در سلامت کشور و تهیه کنجاله برای مصرف دام و طیور را از مزیت های کشت کلزا عنوان کرد.
مهاجر درباره تولید سایر دانه های روغنی در سال زراعی جاری افزود: از این میزان ۹۰ هزار تن سویا، ۴۰ هزار تن آفتابگردان، ۴۰ هزار تن کنجد و دو هزار تن گلرنگ برداشت شود.
وی درباره برنامه های آموزشی اضافه کرد: آموزش کارشناسان و کشاورزان با بهره گیری از محققان داخلی و خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، استرالیا و صربستان و همچنین استادان دانشگاه های داخلی و مراکز تحقیقاتی صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، روغن خام مورد نیاز کشور سالیانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که حدود ۱۰ درصد آن از تولید داخل و بیش از ۹۰ درصد از انواع آفتابگردان، سویا و پالم به ترتیب از اوکراین، امریکای جنوبی و مالزی وارد می شود.
سرانه مصرف روغن ایران بین ۱۸ تا ۱۹ کیلوگرم و در دنیا نزدیک به ۱۲ کیلوگرم است.

 

ترکیه عامل اصلی کاهش صادرات تخم مرغ
بیشتر بخوانید

تولید روغن – تولید داخلی -تامین ۱۲ درصدروغن مورد نیاز کشور از داخل

منتظر بمانید ...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *