ثبت نام

جایگزینی واردات به جای تقویت صادرات !

منتظر بمانید ...

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: رشد ۶ درصدی صادرات شش ماهه نخست امسال درست است اما در تبیین آن اشکالاتی وجود دارد.


آل اسحاق در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: اینکه به دنبال رشد صادراتمان هستیم درست است اما در تشریح آن به تغییر فرمول و صورت مسئله دست می زنیم.

او ادامه داد: سال قبل با فرمول صادرات بدون نفت ، گاز و تجارت چمدانی ۴۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم اما درشش ماهه نخست امسال وقتی از رشد صادرات صحبت می کنیم استمرار حضور میعانات گازی را تلویحا بیان نمی کنیم.

خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت در سوی دیگر این گفتگو گفت: میعانات گازی امسال هم مانند سال قبل جز صادرات بوده و هست و این خود ۱۰ میلیارد دلار از صادراتمان را شامل می شود.

آل اسحاق با بیان اینکه ۵ کشوری که بیشترین سهم از صادرات ما را به خود اختصاص می دهند چین ، امارات، ‌عراق ،‌ ترکیه و کره هستند افزود: درحوزه کالایی ۲۰ قلم ، ۶۰ درصد از صادرات ما را به خود اختصاص می دهد که نوع ترکیب کالای صادراتی ما عمدتا نفت و فرآورده های آن است ، واقعیت این است که اگر رابطه ما با عراق و افغانستان بهم بخورد ۱۵ میلیارد دلار از درآمد صادرات ما به هوا می رود.

خسروتاج گفت: تلاش ما در محور صادرات همیشه بر آن بوده که فضای کافی برای فعالیت کارآفرینان فراهم شود و مزیت های کشورمان (پتروشیمی وفراورده های نفتی ) توسعه یابد.

او افزود: در بخش صنعت درشش ماهه اول امسال ۷ و نیم میلیارد دلار صادرات داشتیم که زیر مجموعه این رقم شامل صنایع پتروشیمی،‌ شیمیایی ، خوراکی ، داروهای شیمیایی ، ماشین های صنعتی، صنعت برق ،‌ انواع پلیمه ، کود، کالاهای مسی ،‌ فولادی،‌ و غیره بوده است اما باز هم ساختار صادرات ما چندان مقاوم نیست.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با این برنامه تاکید کرد: باید توانیم از وابستگی به نفت و صادرات پتروشیمی که ۴۰ درصد از صادراتمان را تشکیل می دهد فاصله گرفته و در کنار اینها از مزایای دیگر صنایع هم بهره بجوییم.

او افزود: اگر ۲۱/۷ میلیارد دلار صادرات میعانات گازی را از حوزه صادرات خارج کنیم و با واقعیت روبرو شویم رقمی بسیار کمتر از آنچه محاسبه شده است مشاهده می کنیم.

 

آل اسحاق عضو کمیسیون اتاق بازرگانی گفت: بر اساس جلسه رئیس جمهور و وزیر صنعت به نقل از آقای نعمت زاده حوزه صادراتمان باید به ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد و رئیس جمهور هم تاکیدش بر کیفیت و ایجاد رقابت در بازارهای جهانی است اما وضع فعلی چندان چنگی به دل نمی زند.

خسروتاج رئیس سازمان تجارت توسعه و تجارت درباره تغییر نرخ ارز و تاثیر آن در صادرات و واردات افزود:‌ نوسانات قیمت ارز بر این دو واژه بسیار اثر گذار است ، صادر کنندگان ما معتقدند قیمت محصولات ما رقابتی نیست و دولت باید با دست کشیدن از تعیین نرخ ارز به ما کمک رساند و بازار را به حال خود بگذارد.

آل اسحاق گفت: نرخ ارز برای صادر کنندگان بسیار مهم، افزایش نرخ ارز برای وارد کنندگان ضرری بزرگ و برای دولت دغدغه و دردسر است.

او ادامه داد: نرخ ارز در کشور ما دست دولت است و بانک مرکزی و نوسانات این نرخ از بخش خصوصی قدرت رقابت را می رباید اما از آن مهمتر سیاست های ارزی و نگرش ارزی است که کمتر به آن توجه می شود.

آل اسحاق تصریح کرد:‌ اگر با تک نرخی کردن قیمت ارز، نرخ ارز رسمی به بازار نزدیک شود بهتر است.

خسرو تاج در پاسخ گفت:‌ صادرکنندگان و وارد کنندگان درحال حاضر هم می توانند با نرخ ارز بازاری نیاز خود را برطرف کنند پس چه فایده ای دارد که نرخ و ارز رسمی به بازار نزدیک شود.

پورابراهیمی در ادامه مکالمه تلفنی افزود:‌ سود نرخ ترجیحی فقط به نفع دلال ها است و چاره این زخم تک نرخی شدن ارز است اما این وعده سه سال است که فقط در قالب حرف جریان دارد.

او ادامه داد:‌نرخ ارز باید بر اساس نرخ تعادلی و عرضه و تقاضا تعیین شود و به این منظور می توان بازار ارز را به بورس ارز تبدیل کرد تا همه بتوانند با نرخ متعادل و مشخصی بنا به نیاز خود بهره مند شوند.

خسرو تاج رئیس سازمان توسعه و تجارت گفت: نرخ ارز باید بر اساس تورم داخل و خارج تعیین شود پس بهتر است با رشد تدریجی به سمت افزایش نرخ ارز پیش برویم.

پورابراهیمی هم افزود: اقتصاد کشور باید از دو نرخی بودن ارز به تک نرخی تبدیل شود تا دلال بازی پایان یابد.

آل اسحاق عضو اتاق بازرگانی در مورد خواص معافیت های مالیاتی و مشوق های حمایتی از تولید کنندگان داخل گفت: استراتژی تولید ما همواره بر این بوده که برای داخل تولید کنیم، انبارهای ما پر است از کالا اما قدرت رقابت با خارج را نداریم و به نوعی برای جایگزینی واردات قدم بر می داریم تا تقویت صادرات .

خسرو تاج با تایید صحبت آل اسحاق ادامه داد: اقتصاد کشورمان همواره به منظور تامین نیاز داخل بوده و هست ، دلیلش هم وقایعی همچون جنگ تحمیلی و تحریم است.

آل اسحاق در مورد بسته های حمایتی دولت از بخش خصوصی گفت: ۹۴ درصد از واحدهای تولیدی که موفق به اخذ مجوز شده اند بنگاه های کوچک و متوسط هستند که ۳۳ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شوند اما توان صادرات و رقابت را ندارند.

خسرو تاج با تایید صحبت های آل اسحاق ادامه داد:‌ تولیدی های کوچک و متوسط در بخش اشتغال موثر بوده و هستند اما نیازمند ایجاد رابطه با بنگاه های بزرگ هستند .

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اقداماتی که دولت به منظور حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط انجام می دهد کافی نیست .

او ادامه داد‌: بهتر است تمرکز بر توانمندی های تولید داخل باشد آن هم پیش از اندیشیدن به صادرات. در بخش صادرات پراکندگی کالایی بسیاری داریم و هدف گذاری درستی برای قیمت گذاری کالای صادراتی نداریم.

آ‌ل اسحاق عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه ادغام سازمان تجارت با وزارت صنعت اشتباه است گفت: تجارت همواره حوزه مهمی بوده و هست ولی فعلا بی سرپرست مانده و وظایفش در میان وزارتخانه ها تقسیم شده است.

خسروتاج با بیان اینکه ادغام این دو وزارتخانه کار درستی نبوده و بهتر بود در زمان مناسب تری صورت می گرفت افزود:در بخش سرمایه گذاری برای صادرات غفلت کرده ایم و این امر باعث شده تا در اجرای طرح های توسعه ای کمی نا موفق و بدون هدف گذاری پیش برویم.

منتظر بمانید ...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *