ثبت نام

۱۶۹٫۷ میلیون دلار کاشی و سرامیک در نیمه نخست امسال صادر شد

منتظر بمانید ...

جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده صادرات بیش از ۶۲ میلیون مترمربع به ارزش افزون بر ۱۶۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار کاشی و سرامیک از کشور به بازارهای هدف در ۶ ماهه نخست امسال است.

 

 


بررسی از جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد پارسال ارزش صادرات کاشی و سرامیک کشور به ۱۱۲ میلیون دلار رسید؛ در حالی که سال ۱۳۹۳ این میزان ۱۰۹ میلیون دلار بود.
در سال های ۹۲- ۱۳۹۰ مجموع ارزش صادراتی کاشی و سرامیک ۲۷۲ میلیون دلار اعلام شد که بالاترین سهم مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۱۱۴ میلیون دلار بود که نزدیک به ۴۲ درصد سهم داشت.
سال ۱۳۹۱ ارزش صادراتی کاشی و سرامیک ۹۳ میلیون دلار بود و این میزان در ۱۳۹۰ نیز ۶۵ میلیون دلار ثبت شد.
انجمن کاشی و سرامیک ایران میزان صادرات این کالا در سال ۱۳۸۹را ۵۴ میلیون دلار اعلام کرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت کسب جایگاه چهارم جهان در افق ۱۴۰۴ را برنامه راهبردی صنعت کاشی و سرامیک تعریف کرده و ظرفیت تولید سالیانه در آن زمان را ۷۰۰ میلیون مترمربع پیش بینی کرده است .
همچنین دستیابی به ارزش صادراتی دو میلیارد دلار از دیگر نکات مورد توجه در افق چشم انداز ۱۴۰۴ است.
افزایش سهم صادرات کشور در بازارهای جهانی، استخراج معادن و تولید کاشی و سرامیک در مقیاس اقتصادی از اهداف این صنعت محسوب می شود .
آمارهای این انجمن نشان می دهد پارسال ۳۰۰ میلیون تن کاشی و سرامیک در کشور تولید شد که نزدیک به ۲۰۰ میلیون تن از آن به بازار مصرف داخلی راه یافت.
جدول آماری تولید کاشی و سرامیک در دوره ۹۴- ۱۳۸۹ نشان می دهد هریک از سال های ۹۲- ۱۳۹۱ بالاترین میزان تولید را با ۵۰۰ میلیون مترمربع ثبت کردند اما پیش و پس از این سال ها میزان تولید کاهش داشت.
تولید این بخش در سال های ۹۰- ۱۳۸۹ به ترتیب ۴۰۰ و ۴۷۵ میلیون مترمربع بود و در سال ۱۳۹۳ نیز ۴۱۰ میلیون مترمربع ثبت شد.
همچنین این بازار مصرف تحت تاثیر طرح مسکن مهر بود و دوره ۹۱- ۱۳۸۹ میزان کاشی و سرامیک مصرفی به ترتیب ۳۳۵، ۳۹۵ و ۳۷۵ میلیون مترمربع بود اما در سال های ۹۳- ۱۳۹۲ شاهد افت مصرف هستیم که به ترتیب ۳۵۰ و ۳۱۶ میلیون مترمربع بود.
موضوع واردات نیز از دیگر دغدغه های تولید کاشی و سرامیک کشور بود اما برخی تولیدکنندگان کیفیت برتر کاشی و سرامیک ایرانی را مشخصه ای می دانند که بیشتر تولیدات بی کیفیت برخی از کشورهای آسیایی را کنار می زند.
بر اساس جداول آماری سال های ۹۱- ۱۳۸۹ به ترتیب ۷٫۶، ۸٫۵ و ۵٫۵ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک خارجی وارد کشور شد اما در دوره فعالیت دولت یازدهم با اتخاذ سیاست حمایت از تولید داخل این میزان کاهش یافت و سال های ۹۴- ۱۳۹۲ به ترتیب ۱٫۳، ۳٫۵ و ۳٫۲ میلیون مترمربع از این کالای ساختمانی وارد کشور شد.

منتظر بمانید ...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *