بارگذاری...

راهنمای جامع یک خرید خوب؛ از خرید حضوری تا خرید اینترنتی

خرید کردن ازجمله کارهایی است که هر یک از ما به‌کرات در طول روز یا هفته انجام می‌دهیم. از خرید روزانه مواد غذایی گرفته تا خرید پوشاک و لوازم شخصی یا خریدهای بزرگ‌تر. خرید کردن یک‌جور مهارت است و همه ما باید بلدش باشیم، چراکه وضعیت اقتصادی ما ارتباط مستقیمی با نحوه خرید کردن ما دارد. احتمالاً بارها شده است که مبلغ بسیاری را برای خرید محصولی پرداخته‌اید، اما درنهایت راضی نبوده‌اید. بسیاری از ما به چند یادآوری ساده در مورد نحوه خرید هوشمند نیاز داریم. اگر مدیریتی صحیح بر خرید و هزینه‌هایمان داشته باشیم قطعاً دچار بحران اقتصادی خانوادگی نمی‌شویم. جالب است بدانید بعدازاینکه بحران اقتصادی جامعه فروکش می‌کند، خانواده‌ها دچار بحران اقتصادی خانوادگی می‌شوند زیرا هزینه‌هایی را متحمل شده‌اند که نباید صورت می‌گرفت. ما در این مقاله از سری مقالات آریران کوشیده‌ایم تا به عنوان یک راهنمای خرید مواردی را بیان کنیم که در یک خرید خوب و به‌صرفه (چه خرید حضوری و چه خرید اینترنتی) به کارتان خواهد آمد.

آنچه در ادامه خواهید خواند

قبل از خرید رفتن این نکات را به یاد داشته باشید

1- لباس راحت بپوشید

زمانی که به خرید می‌روید بهتر است لباس راحت بپوشید و از پوشیدن لباس‌هایی که معذبتان می‌کند خودداری کنید زیرا شما می‌خواهید ساعات طولانی را در فروشگاه‌ها سپری کنید .ضمناً پوشیدن کفش راحت باعث می‌شود تا از پیاده‌روی در خرید خسته نشوید.

2- محل خریدتان را از قبل مشخص کنید

مثلاً مرکز شهر، بازار یا فروشگاه‌های محلی هرکدام در قسمت‌های مختلفی قرار دارند و شما نمی‌توانید در طول روز تمام این مراکز را بازدید کنید پس یکجا را برای خرید مشخص کنید.

3- همراه خود تنقلات داشته باشید

خرید وقت زیادی را از شما می‌گیرد و پس از یک گردش طولانی و بازدید از فروشگاه‌ها احتمالاً احساس گرسنگی خواهید کرد پس بهتر است از تنقلات خانگی استفاده کنید. آن‌ها را در ظرف‌های کوچک مسافرتی قرار دهید و در کیفتان بگذارید تا از خرید تنقلات مضر و فست فودها در خارج از منزل اجتناب کنید.

نکات عمومی خرید کردن

1- سعی کنید لیست خرید داشته باشید و به‌تناسب نیاز و احتیاج خود خرید کنید

بسیاری از خریدهایی که انجام می‌دهیم کالاهایی هستند که نیازی به آن‌ها نداریم یا این‌که فعلاً جزو کالاهای اساسی در سبد خرید ما نیستند. پول و زمان گران‌بهایی را که با سختی به دست آورده‌اید، بیهوده از دست ندهید و مطمئن شوید فهرستی که برای خرید آماده کرده‌اید، نیازهای واقعی شما هستند و درنهایت، هنگام خرید فقط اقلامی که در فهرستتان هست بخرید. خریدی که تنها نیاز و احتیاجات ما را برطرف کند یک خرید خوب خواهد بود و با این راهکار می‌توان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد و علاوه بر آن، خرید هوشمند را یاد گرفت.

2- برای خرید خود، بودجه تعیین کنید

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید آریران، تعیین بودجه است. خیلی وقت‌ها شده بابت چیزی که نیاز نداریم یا استفاده کمی از آن می‌کنیم هزینه گزافی داده‌ایم. راه‌حل این مشکل این است که هر بودجه‌ای که مدنظرمان است (چه پنجاه‌هزار تومان و چه پنج میلیون تومان) را برای خرید تعیین کرده و مانند لیست خرید به آن پایبند باشیم و پس از رسیدن به این حد، خرید را متوقف کنیم.

3- بازه زمانی خرید مشخص کنید

بااینکه یکی از تفریحات بسیاری از مردم، گردش در مراکز خرید است، اما این سبک اصلاً برای خرید هوشمند مناسب نیست. با تعیین یک بازه زمانی مشخص برای خرید کردن هم می‌توان از پیچیدگی خرید گذر کرد و هم می‌توان از وقت خود نهایت استفاده را برد. ضمناً سعی کنید زمانی که انتخاب می‌کنید، زمان مناسبی باشد تا به‌جای خسته شدن و استرس کشیدن، از خرید خود لذت ببرید.

4- فروشنده، فقط فروشنده است

جمله‌ی بالا بدین معنا است که صرف‌نظر از این‌که یک فروشنده، چه قدر آدم خوب و دوستانه‌ای است اما یک واقعیت غیرقابل‌اجتناب در مورد او وجود دارد که این فرد، فقط برای فروش محصول خود به شما آنجا است. به این نکته توجه داشته باشید تا فقط اقلام موردنیاز خود را بخرید نه هر کالایی که یک فروشنده مؤثر به هر دلیلی با شما در مورد آن صحبت کرده و شمارا متقاعد به خرید آن محصول کرده است.

5- کالای غیرقابل استفاده را فقط به دلیل تخفیف داشتن آن نخرید

اگر جنسی حراج شده، به قیمت جدید آن دقت کنید، ببینید آیا قیمت مناسبی است و ارزش خرید دارد یا خیر؟ در بسیاری از موارد برای خودمان هم پیش‌آمده که به کالایی واقعاً نیاز نداشتیم اما به دلیل تخفیف خوبی که فروشنده گذاشته است، آن را خریداری کردیم.

حقیقت این است که شما اگر یک کفش نهصد هزارتومانی را با تخفیف به قیمت پانصد هزار تومان بخرید ولی نیاز اساسی به آن نداشته باشید درواقع پانصد هزار تومان دور ریخته‌اید که قابل‌برگشت نیست. همان‌طور که می‌بینید این کار برخلاف ظاهرش اصلاً توجیه اقتصادی ندارد و راهکار یک خرید هوشمند نیست.

6- از قبل قیمت‌ها را بررسی کنید

یاد بگیرید از یکجا خرید نکنید. ممکن است با خرید کردن از یک مکان مشخص بعد متوجه شوید که می‌توانستید در مکان دیگری آن کالا را با قیمت ارزان‌تری بخرید. برخی اوقات هم می‌توانید از عمده‌فروشی‌ها خرید کنید. یعنی اگر در خانواده، چند نفر به یک کالا احتیاج دارند بهتر است آن را به‌صورت عمده تهیه کنید و در بین خود تقسیم کنید.

7- کیفیت را جایگزین ارزانی کنید

ازنظر بیشتر خریداران حرفه‌ای و هوشمند، “کیفیت، کارایی و قیمت مناسب” محصول از اهمیت بالایی برخوردار هستند، برند بودن محصول نیز به‌این‌علت مطرح است که کیفیت، کارایی و قیمت محصول به آن وابسته است؛ بنابراین باید سعی کنیم قبل از انتخاب برند، اول کیفیت، بعد کارایی و بعد قیمت محصول را در نظر بگیریم و گزینه آخر ما در انتخاب برند باشد، چون اگر تنها بر روی برند محصول تکیه کنیم و محصول کیفیت و کارایی که ما مدنظرمان است را نداشته باشد واقعاً چه ارزشی دارد؟

بیشتر بخوانید: عوامل تأثیرگذار بر تصمیم‌گیری مصرف‌کنندگان در انتخاب کالاهای ایرانی

 

8- با آگاهی کامل خرید کنید

اگر با خودمان به این نتیجه رسیدیم که خرید محصول کار درستی است، قدم بعدی این است که در مورد محصول به‌خوبی تحقیق کنیم و نمونه‌های مشابه آن را در بازار بررسی کنیم. کیفیت، کارایی و قیمت برندهای مختلف را موردبررسی قرار دهیم و اگر در تشخیص خود دچار تردید هستیم که از میان انواع محصولات مشابه کدام‌یک را برای خرید انتخاب کنیم بهتر است از مراجع متخصص مانند آریران در مورد محصول پرس‌وجو نماییم تا به ما بگویند کدام نوع محصول برای ما مناسب است. این کار هم باعث می‌شود که متوجه شوید آیا این محصول نیاز شما را پوشش می‌دهد یا خیر؟ و هم این‌که می‌بینید در مقابل پولی که می‌دهید چه چیزی نصیبتان می‌شود.

همچنین در بعضی موارد شما باید هزینه‌های پنهان را نیز در نظر داشته باشید چون در برخی مواقع راه‌اندازی یک وسیله خریداری‌شده، نیاز به خرید وسایل جانبی و پرداخت هزینه‌های اضافی نیز دارد.

راهنمای خرید در دوران اپیدمی کرونا

با ادامه همه‌گیری کرونا و افزایش سرعت انتقال ویروس در گونه دلتا لازم است مراقبت بیشتری داشته باشیم تا ویروس به خانه و زندگی‌مان وارد نشود. خرید کردن یکی از کارهایی است که ریسک آلوده شدن به ویروس و وارد شدن کرونا به خانه را بیشتر می‌کند بنابراین توجه داشته باشید که خرید در دوران شیوع ویروس کرونا هیچ شباهتی به دوران قبل از ویروس نداشته و باید نکات مهمی را رعایت کنید. اگر با این نکات آشنایی ندارید، در ادامه به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم تا یاد بگیرید چگونه در دوران ویروس کرونا خرید خانه‌ی خود را انجام دهید. راهنمای خرید آریران همیشه همراه شماست.

آماده شدن برای رفتن به خرید

اولین نکته بااهمیتی که در این راهنمای خرید وجود دارد این است که فقط برای خریدهای ضروری از خانه خارج شوید. حتی‌الامکان سعی کنید خریدهای خود را از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر انجام دهید. در ادامه این مقاله راهنمای خرید اینترنتی یا آنلاین هم آمده است که به‌شدت پیشنهاد می‌شود آن را مطالعه کنید.

اما برخی از اقلام ضروری را در ایران نمی‌توان به‌صورت اینترنتی خریداری کرد. برای مثال پلتفرم‌هایی هستند که نان و میوه را به‌صورت آنلاین به دست مشتریان می‌رسانند ولی آن‌چنان عملکرد مناسبی ندارند. به همین دلیل هنوز هم باید به بازار تره‌بار و نانوایی بروید و در صف‌ها شلوغ منتظر باشید تا کالای موردنظر خود را خریداری کنید.

حالا که برای خرید برخی اقلام مجبور به ترک خانه هستید حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از ماسک از لحظه خروج از خانه تا بازگشت به خانه اصلاً فراموش نشود.
 • برای رفتن به خرید در دوران کرونا نیازی نیست که همه‌ی افراد خانواده حضور داشته باشند. بهتر است که یک نفر برای خرید به بیرون برود و تمام پروتکل‌های بهداشتی را به‌دقت رعایت کند.
 • سعی کنید از مراکز نزدیک خانه خود استفاده کنید تا مجبور به استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی و اتوبوس نشوید. اگر اتومبیل شخصی دارید، دیگر نگرانی زیادی بابت سالم رسیدن به مرکز خرید نخواهید داشت.
 • خرید چند روز را یکجا انجام دهید و به‌اندازه‌ مصرفی که دارید برای چند روز خرید کنید.

نکاتی که باید در مرکز خرید رعایت کنید

 • خرید از مغازه‌هایی شلوغ هستند و فروشندگان آن‌ها ماسک ندارد را فراموش کنید. دلیلش هم کاملاً مشخص است !!!
 • همیشه یک اسپری ضدعفونی‌کننده دست و دستمال‌کاغذی به همراه داشته باشید.
 • اگر قصد استفاده از چرخ‌ و سبدهای خرید را دارید، دسته‌ی آن‌ها را قبل از استفاده ضدعفونی کنید.
 • برای پرداخت هزینه‌ خرید، از پول نقد استفاده نکنید و حتماً کارت‌بانکی به همراه خود داشته باشید. برای واردکردن رمز نیز از دستمال یا دستکش استفاده کنید و پس از استفاده از کارت، آن را در محفظه‌ای مخصوص قرار دهید. بعد از بازگشت به منزل کارت‌بانکی خود را با الکل یا آب و صابون ضدعفونی کنید.

برای آوردن خریدهای خود به خانه چه اقداماتی انجام دهیم؟

 • اجناس خریداری‌شده را بیرون از منزل بگذارید و بعد از خارج کردن از کیسه‌های پلاستیکی آن‌ها را داخل سینی یا تشت بزرگ وارد منزل کنید و کیسه‌های پلاستیکی را نیز در زباله‌های خشک بیندازید.
 • افرادی که از خرید می‌آیند قبل از انجام هر کاری باید دست و صورت خود را به‌خوبی با آب و صابون بشورند و ترجیحاً به حمام بروند. لباس‌های این افراد نیز بهتر است که شسته شوند.
 • حال اجناس خریداری‌شده را به‌دقت ضدعفونی کنید و آن دسته از محصولاتی که ممکن است را با آب و صابون بشویید سپس مورداستفاده قرار دهید.

راهنمای خرید اینترنتی، راهکار مناسب در تمام ادوار

امروز با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی شبکه اینترنت در سراسر جهان خرید اینترنتی جای خود را در بین مردم بازکرده است و اکثر افراد ترجیح می‌دهند کالاها و سایر موارد موردنیاز خود را بدون دردسرهای خرید حضوری و تنها با چند کلیک ساده انجام دهند. به‌ویژه در دوران شیوع کرونا و با توجه به فراگیری این بیماری و خطر انتقال ویروس بسیاری از مردم، به خرید اینترنتی رو آورده‌اند اما بااین‌وجود زمانی که حرف از فروشگاه‌های آنلاین می‌شود، شاهد حضور اشخاص و یا به عبارتی سایت‌های مختلفی هستیم که در این زمینه فعالیت می‌کنند و بی‌شک نمی‌توان به هریک از آن‌ها اعتماد کرد. در ادامه با راهنمای خرید اینترنتی از طرف ما همراه باشید.

راه‌های مختلفی برای شناسایی صحت و سلامت سایتی که قصد دارید از آن محصولاتی را خریداری نمایید، وجود دارند که در هنگام خرید باید به تمام آن‌ها توجه کنید‌. در ادامه شما را با نکات مهمی که در امنیت خرید اینترنتی وجود دارد آشنا می‌کنیم.

1- از سایت‌های معتبر و آشنا استفاده کنید

نکته اساسی که در راهنمای خرید اینترنتی باید به آن توجه کنید این است که خرید خود را از یک سایت معتبر و خوش‌سابقه انجام دهید و حتماً نظرات کاربران در رابطه با محصولات آن وب‌سایت و رضایت مشتریان را در نظر بگیرید. سعی کنید سایت‌هایی که می‌شناسید را انتخاب کنید نه لزوماً سایت‌هایی که در نتایج ابتدایی گوگل بالا آمده‌اند. ضمناً حتماً به آدرس سایت دقت داشته باشید، این روزها سودجویان زیادی هستند که با استفاده از غلط املایی در آدرس سایت شما را به بیراهه می‌برند. اگر فروشگاه بازبینی نشده است یا نظرات مطلوبی ندارد، از وب‌سایت آن‌ها سفارش ندهید.

2- از سایت‌هایی خرید کنید که اتصال امن (SSL) دارند

هرگز با استفاده از کارت اعتباری خود از سایتی که رمزگذاری SSL را نصب نکرده است، هیچ خرید آنلاین و یا پرداخت بانکی اینترنتی را انجام ندهید. اما این مورد را چطور متوجه شویم؟ سایتی که با SSL رمزگذاری شده است آدرس اینترنتی آن با HTTPS شروع می‌شود و علاوه بر این نمادی از یک قفل کوچک نیز در آدرس بار آن ظاهر می‌شود، که به‌طور معمول در سمت چپ URL در نوار آدرس یا نوار وضعیت پایین قرار دارد.

3- برای حساب کاربری خود رمز قوی انتخاب کنید

برای حساب‌های کاربری خود در سایت‌های مختلف به‌ویژه سایت‌هایی که قصد خرید اینترنتی از آن‌ها را دارید رمز عبور قوی و غیرقابل حدس بگذارید.

4- توجه داشته باشید محصولی که می‌خرید گارانتی یا فرصت مرجوعی داشته باشد

ممکن است محصول قبل از آنکه به دست شما برسد، آسیب‌دیده باشد و نتوانید کاری با آن انجام دهید و یا محصول با نمونه مشاهده‌شده در سایت متفاوت باشد (اتفاقی که در خریدهای اینترنتی بسیار رخ می‌دهد) بنابراین اگر محصولی که خریداری نموده‌اید، گارانتی تعویض داشته باشد می‌توانید با فروشنده هماهنگ کرده و محصول مورد نظر را تعویض نمایید. ازاین‌رو توجه به این مورد در هنگام خرید ضروری است.

5- قابلیت پرداخت درب منزل، راه فرار از پرداخت ناامن اینترنتی

 

به‌طورکلی توصیه می‌شود در صورت امکان، محصولاتی را که اینترنتی خرید می‌کنید را به‌صورت تحویل در درب منزل سفارش دهید. در این صورت می‌توانید به‌سادگی یک تماس، محصول موردنظرتان را سفارش دهید و در هنگام تحویل، آن را به‌صورت کامل چک کنید و سپس هزینه را به مأمور پست بپردازید. اگر هم محصول با سفارش شما تطابق نداشت همان‌جا می‌توانید آن را برگشت دهید تا مجدداً برای شما ارسال شود.

6- از یک فروشگاه اینترنتی استفاده کنید که نیاز به اطلاعات فردی غیرضروری نداشته باشد

انتظار این را داشته باشید که روش پرداخت، آدرس ارسال، شماره تلفن و آدرس ایمیل را به وب‌سایت فروشنده ارائه دهید، اما هرگز اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات تأمین اجتماعی یا … خود را به آن‌ها ندهید. برخی از شرکت‌ها در مورد علایق شما سؤال می‌پرسند، اما این‌ها همیشه باید اختیاری باشند و شما باید در ارائه اطلاعات محتاط باشید. در ضمن حتماً به شرایط و ضوابط سایت توجه کنید؛ بسیاری از فروشگاه‌ها به‌وضوح اعلام می‌کنند که اطلاعات مصرف‌کننده را به اشتراک نمی‌گذارند اما برخی دیگر می‌گویند که آن‌ها اطلاعات شما را در اختیار دارند و می‌توانند به هر نحوی که بخواهند از آن‌ها استفاده کنند. به شرکت‌هایی که به حریم خصوصی شما احترام می‌گذارند پایبند باشید.

7- از یک کارت‌بانکی مخصوص خرید اینترنتی استفاده کنید

بالاتر گفتیم که بهترین راه پرداخت، درب منزل است اما اگر بنا به هر دلیلی خواستار پرداخت آنلاین هستید پیشنهاد آریران به شما این است که یک کارت اعتباری یا یک کارت‌بانکی خالی برای خرید خود اختیار کنید و هر میزان که برای پرداخت به فروشگاه لازم دارید آن را شارژ کرده و به‌صورت آنلاین برای فروشگاه واریز کنید. با این راه در صورت به سرقت رفتن اطلاعات بانکی کارت شما، کلاه‌برداران نمی‌توانند مبلغی از حساب شما کسر کنند.

جمع‌بندی

خریدی رضایت‌بخش است که بتواند نیازی را از ما برطرف کند و باعث بهبود زندگی ما شود. توجه به نکاتی که در این راهنمای خرید به آن‌ها اشاره شد می‌تواند به هر یک از ما کمک کند تا انتخاب‌های درستی داشته باشیم و در خریدهای خود بی‌گدار به آب نزنیم. خرید کردن یک‌جور مهارت است و همه ما باید بلدش باشیم، چراکه وضعیت اقتصادی ما ارتباط مستقیمی با نحوه خرید کردن ما دارد.

همچنین با شروع اپیدمی کرونا خرید کردن هیچ شباهتی به دوران قبل از ویروس نداشته و امروزه باید سعی کنید کمتر از خانه خارج شوید و تا جایی که امکان دارد خریدهای خود را اینترنتی انجام دهید.

 

منابع 

 

پیام سلامتی

Top Ten Shopping Tips | Shop Your Wardrobe

banki.ir

Tips for a Safer Online Shopping Experience|webroot

این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

بالا